Liczby Stirlinga są to dwa szczególne ciągi liczbowe analizowane przez Jamesa Stirlinga
Liczby Stirlinga I rodzaju
przy założeniach ![\left[\begin{matrix} n \\ n \end{matrix}\right] = 1,
\quad \mbox { } \quad
\left[\begin{matrix} n \\ 0 \end{matrix}\right]=0
\quad \mbox { i } \quad
\left[\begin{matrix} 0 \\ 0 \end{matrix}\right] = 1.](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_t7f7bb-kW41E6Ci6bNiX2Qwg3ayoq4hEUN9jnEiHqP60KB_RMOMQWgwPsPctchn1lNc7olNQm9SYxKkv-W2EzSYYi6TjnObY-ma2WpwdjmIQnKDY7nL6Qzfxkv3_kCPBOwl5RwQngq2T8O9gGM=s0-d)
Opisują liczbę sposobów na rozmieszczenie n liczb w k cyklach, oznaczane są symbolem:
Który czyta się "k cykli n". Spełniają one związek rekurencyjny postaci:
Przyjmuje się, że jeżeli
, to ![\left[ \begin{matrix} n\\ k\\ \end{matrix} \right] = 0](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_unGkTKx-Wn6V3_T4l2katcdFvWyCiQU74cnKGLWYGNFDchGNDtDBZkn3ZIwcKjByga_3rpNUS7hpTgWiBKHqv2RxQgle6dqekJQjpXDkAN6r-4UyniViOn1-dktp1tuyu1OXrHYt4SXSj7fIO2dw=s0-d)
Niekiedy liczby Stirlinga pierwszego rodzaju są oznaczane innym symbolem:
Czasami przyjmuje się także naprzemienne, dodatnie i ujemne wartości liczb Stirlinga pierwszego rodzaju, co ma uzasadnienie przy wzorach na potęgi kroczące. W przyjętej tu konwencji liczby Stirlinga pierwszego rodzaju są zawsze nieujemne.
Pochodzenie wzoru rekurencyjnego
Przyjmując za znaczenie liczb Stirlinga pierwszego rodzaju ilość rozmieszczeń n–liczb w k–cyklach, łatwo jest pokazać pochodzenie rekurencyjnej zależności między nimi. Wystarczy wybrać dowolną liczbę i rozpatrzyć ilość pozostałych cykli. Jeżeli ta liczba była w cyklu, składającym się z jednego elementu, to pozostałe n-1–liczb jest rozmieszczonych w k-1–cyklach, zaś dodanie jednej cyfry następuje w jeden sposób, poprzez stworzenie nowego cyklu. Jeżeli liczba była w liczniejszym cyklu, to pozostałe n-1–liczb jest rozmieszczonych w k–cyklach, zaś dodatkową liczbę można wstawić do dowolnego cyklu w dowolny sposób, czyli "obok" każdej liczby, a liczb jest n-1, co oznacza n-1–sposobów umieszczenia liczby w tym przypadku. Rekurencyjna zależność jest sumą obu przypadków. Warto przy tym zauważyć, że zbiór n–liczb można ustawić w 0 cykli na 0 sposobów, oraz 1 liczbę w 1 cyklu na 1 sposób.Potęgi kroczące
Liczby Stirlinga pierwszego rodzaju bywają także definiowane jako współczynniki, występujące przy zamianie potęg malejących (silni dolnej) na zwyczajne potęgi:
Przy zamianie normalnych potęg na potęgi rosnące (silnię górną) występuje zależność:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz